Kantory stacjonarne i internetowe – jak działają

Home  >>  Kantory stacjonarne i internetowe – jak działają

W dzisiejszej dobie mobilnych usług wymiana waluty w sieci nikogo nie dziwi. Jest to możliwość zgoła nowa, bo wprowadzona na rynek w 2009 roku. Wcześniej mieliśmy do wyboru jedynie oferty kantorów stacjonarnych oraz banków. To stacjonarne punkty wymiany walut oraz kantory internetowe stanowią dla siebie największą konkurencje na rynku. Korzystamy na tym my, jako konsumenci, gdyż presja sprawia, że przedsiębiorstwa z tych dwóch grup starają się oferować nam coraz lepsze wykonywanie swych usług.

Kantory stacjonarne

Kantory stacjonarne – wszystkie przedsiębiorstwa zajmujące się wymianą waluty. Najczęściej można je spotkać w miejscach takich jak lotniska, centra miast oraz punkty o dużej wartości turystycznej. Działalność kantorów w Polsce zaczęła się w 1989 roku, a pierwsza tego typu placówka powstała w przygranicznej wsi o nazwie Świeck. Stacjonarne punkty wymiany walut przeżywały swoją dobrą passę szczególnie na początku lat 90, kiedy to możliwość swobodnego wyjeżdżania poza granice kraju zapewniła im odpowiedni popyt ze strony konsumentów. Dzisiaj również jest ich niemało, bo aż pięć tysięcy w całej Polsce. W standardowej ofercie kantorów znajdują się kursy podstawowych walut, które odgrywają największe znaczenie w ogólnoświatowej gospodarce. Mowa tutaj o dolarze, euro oraz o funcie. Obok nich znajdziemy także waluty określane mianem wakacyjnych, nabywane przed wyjazdem w zagraniczne miejsce.

Nad poprawnością pracy kantorów czuwają liczne organy, w tym Komisja Nadzoru Finansowego. Rygorystyczne prawa obowiązujące tego rodzaju przedsiębiorstwa są spowodowane tym, że wysokość kursów walut ma realny wpływ na handel i gospodarkę danego kraju. Ścisłe przepisy zostały wprowadzone także w celu ochrony klientów korzystających z usługi przewalutowania. Oferta kantorów stacjonarnych jest korzystna w aspekcie bezpieczeństwa przeprowadzanej transakcji, dostępności tego rodzaju punktów oraz możliwości otrzymania gotówki do ręki.

Internetowe kantory

Kantory internetowe – rodzaj przedsiębiorstwa zajmującego się sprzedażą i kupnem walut, gdzie transakcje odbywają się za wykorzystaniem konta walutowego oraz za pośrednictwem bankowości internetowej. Klient musi założyć konto przez które wydaje odpowiednie dyspozycje. Oferta e-kantorów to gwarancja atrakcyjnych cen walut oraz wygoda przeprowadzania transakcji bez wychodzenia z domu. Wiele przedsiębiorstw oferuje również opcje automatycznej sprzedaży lub kupna waluty po osiągnięciu przez nią wskazanej przez nas wartości. Nie musimy więc śledzić bez końca zmieniających się kursów, a jedynie cierpliwie czekać.