O kantorach

Home  >>  O kantorach

Kantory stacjonarne oraz kantory internetowe to obecnie jednie z najczęściej wybieranych opcji na rynku walut. Przed zdecydowaniem się na ofertę jednego z nich, warto jest dokładnie zapoznać się ze sposobem przeprowadzania transakcji za pośrednictwem każdego z nich. Funkcjonują one nowiem na dwóch różnych płaszczyznach, co znacznie wpływa na charakterystykę ich ofert.

Kantory stacjonarne

Działalność kantorów stacjonarnych wyprzedza funkcjonowanie ich internetowych odpowiedników o dwadzieścia lat. Pierwsze punkty wymiany walut zaczynają działać w 1989 roku, razem z nadejściem zmian w prawie finansowym, które od momentu transformacji ustrojowej dają Polakom możliwość handlu walutami. Pierwszy stacjonarny kantor powstaje już na drugi dzień po wejściu w życie nowych praw. Zostaje założony w Świecku, wsi na granicy Polski i Niemiec. To strategiczne miejsce zadecyduje w przyszłości o dobrej passie pierwszego polskiego kantoru. Kantory zaczynają powstawać z zadziwiająca prędkością – do 1991 roku jest ich już prawie cztery tysiące. Obecnie liczba ta wynosi ponad pięć tysięcy i dalej cieszą się one dużym powodzeniem, pomimo konkurencji ze strony internetowych platform wymiany waluty oraz banków.

Oferta stacjonarnych kantorów cechuje się przede wszystkim bezpieczeństwem oraz natychmiastowym otrzymaniem wymienianej gotówki. Kantory podlegają ścisłej kontroli ze strony organów państwowych, co jest całkowicie zrozumiale biorąc pod uwagę jak duży wpływ na kształtowanie się gospodarki kraju mają aktualnie obowiązujące waluty. Kantory stacjonarne spotkamy w strategicznych miejscach, takich jak lotniska, centra handlowe czy przejścia graniczne.

Kantory internetowe

Mogłoby się zdawać, że kantory internetowe to nic innego jak wierne odwzorowanie stacjonarnych punktów wymiany walut, tyle że przeniesione do świata wirtualnego. Nie jest to do końca prawda, gdyż wiele e-kantorów posiada zdecydowanie atrakcyjniejsze kursy od swoich stacjonarnych odpowiedników. Jako podmioty działające w sieci, mogą doliczać do kursów walut zdecydowanie niższą marżę za wykonanie usługi przewalutowania, co stanowi główny czynnik ich powodzenia na rynku walut. Do korzystania z usług e-kantorów niezbędnym jest posiadanie konta walutowego, na jakim pojawiają się środki w wybranej przez nas walucie. Działalność internetowych kantorów nie jest jednak nadzorowana przez organy z zewnątrz ze względu na lukę w prawie. Chcąc zyskać na zaufaniu klientów, tego rodzaju podmioty decydują się na przeprowadzanie różnego rodzaju audytów zwiększających ich wiarygodność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *